Загаденоста руши рекорди – Куманово вчера најзагаден град во Македонија

Состојбата со загадениот воздух во Македонија и веќе подолг период е катастрофална, иако грејната сезона само што започна.
Според мерните станици за квалитет на воздухот вчера најзагаден град во државата е Куманово, со измерени 210 ПМ 10 честички на метар кубен или над 4 пати повеќе од дозволеното ниво.


Македонските градови одамна рушат рекорди. Не поминува ден некој наш град да не се најде на светските мапа на најзагадени градови во светот.
Граѓаните се се повеќе загрижени за своето здравје, а локалните власти како и централната власт на СДСМ се уште немаат преземено никакви мерки за спречување на енормното загадување на воздухот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.