Закани со СМРТ ЗА ИТАЛИЈАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЛОНИ. Спомената и нејзината ќерка

Невработен 26-годишен маж, незадоволен од плановите на италијанската влада да ги намали субвенциите за невработените, е уапсен поради смртни закани кон италијанскиот премиер Џорџо Мелони и нејзината шестгодишна ќерка, соопшти денеска полицијата.

Закани со СМРТ ЗА ИТАЛИЈАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЛОНИ

Тој Сицилијанец е под истрага за закани преку Интернет, неговата куќа е претресена, а неговиот профил на Твитер е укинат, се вели во соопштението на полицијата.

Десничарската влада на Италија, предводена од Браќата на Италија, Џорџа Мелони, сака да ограничи одредени социјални бенефиции следната година, пред целосно да ги укине во 2024 година, кога ќе бидат заменети со нови мерки кои се уште не се најавуваат.

Мелони, која е на власт од октомври, смета дека работоспособните граѓани не можат бесконечно да живеат од државна помош. Доколку предлогот помине во буџетот за 2023 година, ќе се укинат нивните поволности, од кои се планира да бидат изземени домаќинствата со деца, над 60 години и лицата со попреченост.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.