ЗАМРЗНУВАЊЕ ВО ЧЕШКИТЕ УЧИЛИШТА! Учениците добија ќебиња затоа што нема парно (ВИДЕО)

Во Чешка кризата зема замав, а најмногу се чувствуваат студентите на кои им дадоа ќебиња бидејќи нема греење.

ЗАМРЗНУВАЊЕ ВО ЧЕШКИТЕ УЧИЛИШТА! Учениците добија ќебиња затоа што нема парно (ВИДЕО)

Основните училишта се борат со енергетската криза. Поскапувањето на бензинот има свои последици.

Има видео на TikTok што го снимил ученик директно за време на часот.

Наместо институцијата да им дозволи нa топло да учат, тоа е токму спротивното. Децата беа изладени до коска и единственото нешто што им го обезбеди училиштето беа ќебиња. За време на часовите, учениците се завиткани до уши во ќебиња.

Ако веќе имате греење дома, веројатно треба да го цените тоа. Некои луѓе немаат толку среќа, како учениците во училиштата. Страдаат од студот во училниците, а единственото нешто што училиштето го направи е да им купи ќебиња за барем малку да се стоплат.

Доказ е видеото на TikTok кое покажува колку е сериозна темата за поскапувањето на бензинот.

Се знае дека енергенсите растат, училиштата штедат енергија и тоа навистина се покажува. Некои дури планираат да не се греат воопшто за зимата. Некои училишта во централниот чешки регион веќе сметаат на мерки за заштеда на трошоците.

„Веќе разговараме за решенија за заштеда, училниците ќе бидат поставени на 20 °C. Предвидуваме ограничување на греењето во ходниците, но во согласност со хигиенските барања. Надвор од часовите ќе ја намалиме температурата на 14 °C“ изјаби директорот на ОУ Вацлав Хавел.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.