Занимливости за номинираните за Оскар кои не сте ги знаеле

Loading...

Полека одбројуваме до доделувањето на Оскарите кој ќе се одржат во недела на 24 февруари. Ви претставуваме некои занимливости кои не сте ги знаеле за филмовите и актерите кој се номинирани.

Beasts of the Southern Wild
Режисерот Бен Зеитлин организирал кастинг на кој учествувале повеќе од 4000 деца , пред за улогата на Хашпапи да биде избран петгодишната  Куванжен Волис. Проблемот бил во тоа што таа не знаела да плива, но покасно научила.
“Имавме луѓе скриени во водата да ја прифатат, меѓутоа таа беше како Исус, буквално одеше по во водата“, вели режисерот
Django Unchained
Името на филмот е преземен од истоимениот вестерн филм од 60-тите во кој главна улога имал Франко Неро, кој се појави во ова остварување на Тарантино во неколку сцени, Покрај тоа Тарантино  има позајмено  неколку музички елементи од првобитниот „Django Unchained“, но има позајемно музика и од “The Hellbender” , “Two Mules for Sister Sara” и „Violent City“.
Linkoln
Даниел Деј Луис е познат по тоа што за време на сетовите за филмови, пишува писма на своите колеги во име на личноста чија улога ја глуми. Овој пат и испрати интимно писмо на Сели Филд која ја игра неговата жена во филмот.

Les Miserables
Aманда Сејфрид наполнила 27 години додека била на филмската турнеја, а нејзиниот колега Хју Џекмен и поклонил танц во шаторот. Инаку Џекмен во филмот игра нејзин татко кој ја освојува. Покрај другото тој заради потребите на филмот морал значително да ја намали својата тежина па 36 часа пиел само вода.
 Argo
За да создаде чувство на клаустрофобија кое го имаат гостите додека се кријат во куќата на канадскиот амбасадор, режисерот Бен Афлек ги натерал шестмината актери да живеат заедно во куќа без интернет и клима.

Тhe Life of Pi
Режисерот Анг Ли и текстописецот Дејв Мег се консултирале со Стив Калаханом  кој навистина има преживеано бродолом. Тој помогнал да се направи сплавот на Пи и го научил малиот актер да лови риба.
 Полека одбројуваме до доделувањето на Оскарите кој ќе се одржат во недела на 24 февруари. Ви претставуваме некои занимливости кои не сте ги знаеле

loading...