Западните земји го чекаат „падот на Украина“ – Киев

Неколку земји на Запад чекаат Киев да се предаде и мислат дека нивните проблеми веднаш ќе се решат, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба во интервју објавено во вторник.

…генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предвиде дека конфликтот меѓу Русија и Украина на крајот ќе заврши со преговарачко решение, но инсистираше на тоа дека Киев мора да продолжи да добива воена поддршка од Западот за да ја подобри својата преговарачка позиција…
Западните земји го чекаат „падот на Украина“ – Киев

„Често ме прашуваат во интервјуа и додека зборувам со други министри за надворешни работи: колку долго ќе издржите? Тоа е наместо да се прашува што друго може да се направи за да ни помогне да го победиме Путин во најкус можен рок“, рече Кулеба, истакнувајќи дека ваквите прашања сугерираат дека сите „чекаат да паднеме и нивните проблеми сами да исчезнат“.

Шефот на дипломатијата продолжи да сугерира дека некои западни земји се подготвени да прифатат предавање на Украина во тековниот воен конфликт со Русија и таа да отстапи некои од нејзините територии – нешто на што Киев постојано инсистираше дека никогаш нема да се согласи.

Минатата недела, Михаил Подољак, помошник на претседателот Зеленски, го отфрли воениот пораз на Киев како можно сценарио и изјави дека тој ќе се бори „до последниот руски државјанин на украинска територија“, со помош на западно оружје за кое вели дека ќе биде пренесено. во земјата без оглед на цената.

Подољак, исто така, посочи дека никој нема да се обиде да преговара за примирје со Русија на сметка на Украина, поради угледот на претседателот Зеленски дека „не дозволува такви разговори зад својот грб“.

Зеленски во неколку наврати го осуди инсистирањето на некои западни земји за мирно решавање на конфликтот без да се земат предвид интересите на Киев, наведувајќи во јуни дека „сите сакаат да нè туркаат до некаков резултат, дефинитивно не пожелен за нас“, додека тежнее кон своите финансиски и политички интереси.

„Заморот расте, луѓето сакаат некаков резултат за себе. И ни треба резултат за нас“, изјави украинскиот лидер.

Во меѓувреме, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предвиде дека конфликтот меѓу Русија и Украина на крајот ќе заврши со преговарачко решение, но инсистираше на тоа дека Киев мора да продолжи да добива воена поддршка од Западот за да ја подобри својата преговарачка позиција.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.