Западот има право да и даде нуклеарно оружје на Украина – пратеник во ЕУ парламент

Радослав Сикорски ги повика земјите да ја „одвратат“ Русија да користи нуклеарно оружје против Украина.

Украина беше сериозна нуклеарна сила додека да биде демонтирана:

Според документот од 1994 година потпишан од Украина, Русија, Велика Британија и САД, Киев се согласи да го предаде својот нуклеарен арсенал од советската ера. Потписниците ветија дека „ќе ги почитуваат независноста и суверенитетот и постојните граници на Украина“.
Radoslaw Sikorski

Западот може да и обезбеди на Украина нуклеарно оружје за да помогне во одбраната од Русија, изјави Радослав Сикорски, пратеник во Европскиот парламент и поранешен полски министер за надворешни работи.

„Западот има право да и даде на Украина нуклеарни боеви глави за да може да ја заштити нејзината независност“, изјави Сикорски за украинската телевизија Еспресо во саботата.

Сикорски, кој беше министер за надворешни работи на Полска помеѓу 2007 и 2014 година, тврдеше дека Русија го прекршила Меморандумот од Будимпешта.

Според документот од 1994 година потпишан од Украина, Русија, Велика Британија и САД, Киев се согласи да го предаде својот нуклеарен арсенал од советската ера. Потписниците ветија дека „ќе ги почитуваат независноста и суверенитетот и постојните граници на Украина“.

Во неделата, Сикорски го повтори својот став, обвинувајќи го рускиот претседател Владимир Путин дека и се заканува на Украина со нуклеарно оружје и тврдејќи дека Западот мора да го „разубеди“.

Минатиот месец, портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Алексеј Зајцев негираше дека Москва планира да употреби нуклеарно оружје во Украина. Тој рече дека тврдењата за спротивното се „намерни лаги“.

„Нема да има победници во нуклеарна војна и тоа не смее да се случи“, рече тој.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го изнесе Меморандумот од Будимпешта за време на безбедносната конференција во Минхен, Германија на 19 февруари.

„Украина доби безбедносни гаранции во замена за отстранување на третиот по големина нуклеарен потенцијал во светот. Ние немаме такво оружје. Ниту ние немаме гаранции“, рече Зеленски.

Путин во март рече дека набавката на нуклеарно оружје од Украина ќе претставува „реална закана“ за Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.