Западот не сака „целосен пораз“ на Русија – тврди помошник на Зеленски

Затоа странските поддржувачи на Киев нема да и дадат тенкови и воени авиони на Украина, вели Алексеј Арестович.

Западот не сака „целосен пораз“ на Русија – тврди помошник на Зеленски

Западните земји не ја вооружуваат Украина со тенкови и авиони затоа што сега бараат преговарачки крај на конфликтот меѓу Киев и Москва, изјави Алексеј Арестович, главен помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Јасно е за што зборуваме. Тие не сакаат целосен пораз на Русија. Тие сакаат да ја принудат Русија да преговара за да се постигне мир“, рече Арестович во интервјуто со активистот Марк Фејгин во емисијата на Јутјуб во петокот.

Сепак, советникот предупреди дека плановите на лидерите на ЕУ да го прекинат конфликтот преку разговори сигурно ќе пропаднат.

„Ќе се работи за тоа Украина да ги ослободи сите нејзини територии со воени средства, или барем да ги доведе работите како што беа пред 24 февруари“, кога Москва ја започна својата воена операција, инсистираше тој.

Досега, руските сили, кои имаат огромна предност во артилерија и друго оружје, постојано зајакнуваат во Донбас.

Но, според Арестович, „еден ден ќе дојде пресвртна точка – руските трупи сами ќе почнат да се повлекуваат од Украина исто како што се повлекоа од Киев, Суми и Черниговскиот регион“.

Ова ќе се случи „од една едноставна причина“ затоа што руската војска ќе ја „сфати залудноста“ на своите напори, рече тој.

Москва навистина ги повлече своите трупи од областите споменати од Арестович на почетокот на април. Според Русија, ова е направено како гест на добра волја по ветувачкото започнување на мировните преговори со Украина во Истанбул. Сепак, Киев набрзо отстапи од договорите постигнати во Турција и оттогаш страните не се приближија на преговарачка маса.

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој во четвртокот го посети Киев заедно со германскиот и италијанскиот лидер, објасни дека западните земји одлучиле да се воздржат од снабдување со тенкови и авиони за Украина. „Ова е неофицијален договор, но исто така е речиси официјален став на земјите од НАТО“, рече тој.

„Ние и помагаме на Украина да се одбрани, но не учествуваме во војната против Русија“, објасни Макрон.

Уште во април, Полска соопшти дека и испорачувала на Украина околу 240 тенкови Т-72 дизајнирани од советско потекло.

Имаше и непотврдени извештаи дека Чешка, Словачка и Словенија испратиле тенкови во Киев – без разлика дали се работи за некоја верзија на Т-72 или на многу сличен југословенски М-84. Меѓутоа, големите земји на ЕУ досега се воздржуваа од снабдување на силите на Киев со ваков вид оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.