Западот се движи кон војна во вселената – обвини шефот на Роскосмос, Рогозин

Приватните американски компании собираат визуелни и радарски податоци за Украина, изјави шефот на Руската вселенска агенција.

Западната астронаутика „се движи кон војна“, рече во саботата директорот на Руската вселенска агенција (Роскосмос), Дмитриј Рогозин, тврдејќи дека наводното собирање податоци за Украина од приватни западни компании го докажува тоа.

Во интервју за Русија 24, Рогозин тврди дека приватните американски компании како Локид Мартин, Боинг, СпејсХ и други сега имаат задача со „една специфична цел: да обезбедат собирање информации во реално време, и визуелни – преку инфрацрвени радарски уреди. – и преку конвенционален надзор“. Овие податоци се собираат за украинските сили да ги користат „за наведување балистички ракети или ракетен систем за повеќекратно лансирање“, рече тој.

Ова важи и за сателитските комуникациски компании како Старлинк на Елон Маск, додаде директорот на Роскосмос.

Запрашан дали руските сателити можат да ја следат украинската територија, Рогозин рече: „Се разбира“.

Претходно овој месец, тој тврдеше дека приватните американски вселенски компании се „во најдобар случај, доверливи изведувачи на Пентагон, во најлош случај, агенти на Пентагон или на ЦИА под маската на „приватни независни компании“.

Забелешките на Рогозин дојдоа набргу откако шефот на американската сајбер команда, генерал Пол Накасоне, за првпат призна дека САД ја поддржуваат Украина со спроведување офанзивни хакерски операции.

„Спроведовме серија операции низ целиот спектар; офанзивни, одбранбени и информативни операции“, изјави тој за Sky News.

Накасоне не даде никакви детали за овие операции, но тврдеше дека тие се целосно легални.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.