Запечени тестенини со печурки и моцарела

Loading...

Состојки
250 гр спирални тестенини
Сос
1 мала главица кромид
200 гр шампињони
1 кисичка готов сос Болоњезе(плус 300 мл вода)
100 гр моца

Тестенините ги вариме на стандарден начин во посолена вода.
Сос
Главицата кромид ситно ја сецкаме и пржиме додека кромидот стане проѕирен. Ги додаваме шампињоните кои исто така треба да се сецкани. Продолжуваме да пржиме додека не испари водата.
Кесичката со Болоњезе сос ја раствораме во млака вода и ја додаваме кај кромидот. Оставаме сосот да се згусти со мешање.
Во садот во кој ќе печеме ги ставаме тестенините, го додаваме сосот и убаво мешаме. Згора редиме парчиња моцарела и наросуваме со оригано.
Печеме во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути.
Сервираме топло….

loading...
Loading...