Запечен леб со сирење и лук

Loading...

Рецептот е толку едноставен што за миг ќе уживате во неодоливите залаци!
СОСТОЈКИ:
1 леб
5 лажици путер
2 лажици маслиново масло
3 чешниња лук
оригано
1 шолја моцарела сирење
сол
бибер


НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Исечете го лебот на парчиња со дебелина од 2,5 – 5 см.
Во мал сад измешајте путер, маслиново масло, лук, оригано, сол и бибер. Распоредете рамномерно по парчињата леб.


Наредете ги во намастен лим за печење и внимателно печете под горниот греач околу 5 минути, односно додека малку не поруменат.
Извадете ги од печка, посипете со изрендано сирење моцарела и печете ги уште 2-3 минути додека сирењето не се растопи.

loading...