ЗАРАБОТУВА 100 ЕВРА НА ЧАС А НИШТО НЕ ПРАВИ: СЕ РАБОТИ ЗА ОВА, парите сами течат

Јапонецот Шоџи Моримото, за разлика од повеќето негови сограѓани, никогаш во животот немал високи цели, но и покрај тоа успеал да создаде кариера не правејќи апсолутно ништо.

ЗАРАБОТУВА 100 ЕВРА НА ЧАС А НИШТО НЕ ПРАВИ: СЕ РАБОТИ ЗА ОВА, парите сами течат

Целиот живот семејството и колегите му велеа дека е мрзлив, дека не треба да живее така, дека нема да постигне ништо во животот, но не му било грижа. Сè додека во 2018 година не добил идеја како тоа може да го претвори во професија, пренесува CBS.

  • Не разговарам со луѓе. Јас одговарам ако ме прашаат нешто и тоа е тоа. Мојата работа е само да бидам некаде. Ги понудив моите услуги преку Интернет. Пишав дека не чистам, не сум тука за муабет, само таму сум. И луѓето почнаа да се јавуваат.

Неговите услуги ги користат луѓе кои се плашат да одат сами во продавница, луѓе кои се срамат да се појават без придружба, луѓе кои само сакаат да седнат на пијачка со некого.

  • Многу сум зафатен, имам три работни места дневно. Една девојка ми плаќа еднаш неделно да седам на кафе. Не разговараме. Само седиме и тоа е доволно за неа,

Има напишано неколку книги, а неговите услуги чинат околу 100 долари по состанок.

  • Не е до мене да се обидам. И има ли нешто подобро од тоа да не правиш ништо? – заклучува Јапонецот.
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.