Заради невреме во Франција 140.000 семејства останаа без струја

Loading...

Најмалку 140.000 домаќинстава останаа без струје откако силно невреме погоди делови од Франција, а многи путишта се блокирани заради откорнати и паднати дрвја.
Бурата “Амели“ предизвикала поплави на југоистокот од земјата, јави агенцијата “Анса“. Од еден камп биле евакуирани 47 лица. Во прекин на повеќе патни правци е и железничкиот сообраќај. Ударите на ветрот достигнувале брзина и до 160 километри на час.
Бурата оди кон внатрешноста на Франција и нејзиниот интензитет слабее, соопштила националната метеоролошка служба.

loading...