Затворена плажа во Њујорк, ајкула нападна спасител

Официјални лица од округот Сафолк ја затворија плажата на Лонг Ајленд за пливање по, како што велат, нападот на ајкула без преседан во кој беше повреден спасител.

Колкава е опасноста да бидете нападнати од ајкула??

„Опасноста за луѓето е бесконечно мала. Овие ајкули не бараат луѓе. Тие талкаат по океанот со милиони години и нема повеќе ајкули овде ниту оваа година, ниту минатата година, ниту претходната година. Ние само бараме повеќе од нив“, смета Волтерс.

Спасителот симулирал давеник за време на вежбање кога ајкулата го каснала за градите и за раката, изјави извршниот директор на округот Сафолк, Стив Белоне на прес-конференција.

Повредите се санирани, а спасувачот е во „многу добра состојба“, рече Белоне.

„Ако ќе имате средба со ајкула, ова е веројатно најдоброто сценарио што можете да го имате“. Ваков инцидент никогаш не се случил. Се надеваме дека тоа никогаш повеќе нема да се повтори“, изјави Белоне.

Тој истакнува дека по нападот била забележана уште една ајкула, иако не е јасно дали се работи за истата ајкула.

Плажата беше затворена за капење до крајот на денот, но се очекува повторно да се отвори во понеделник, а властите ќе ја надгледуваат водата за ајкули.

Надзорникот на спасувачот Џастин Андерсон рече дека во минатото биле ретки видувања на ајкули, но минатото лето хранењето на ајкулите било алармантно блиску до капачите, што предизвикало привремено затворање на базените долж брегот на океанот на Лонг Ајленд.

Извршниот директор на округот Насау, Брус Блејкмен, одржа прес-конференција во петокот на блиската плажа Никерсон за да објави дека окружниот округ ова лето ќе ги зголеми патролите, и со брод и со хеликоптер, за да го покрива брегот на секој час.

Голем број други оддели низ Лонг Ајленд почнаа да усвојуваат нови стратегии за следење на ајкули и ги проширија алатките за спасување за да вклучат беспилотни летала, џет скии и даски за веслање, како и онлајн следење на ајкули.

Локалните полициски одделенија сега имаат и задача да патролираат со брод и хеликоптер.

А властите во Флорида во петокот известија дека тинејџерка била касната од ајкула додека пливала околу плажата Китон, југоисточно од Талахаси, главниот град на државата. Ајкулата долга девет метри одеднаш почнала да ја гризе, објави Гардијан.

Ханс Волтер, теренски научник од Њујоршкото друштво за зачувување на дивиот свет, кој помина повеќе од една деценија проучувајќи ги ајкулите во водите на Њујорк, рече дека најновата возбуда за ајкулите во близина на плажите е „пренадувана“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.