Зачинети компири печени во рерна

Состојки:

 • 2 кг компири
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажици пченкарен гриз (палента)
 • 1 лажица сув зачин од билки
 • 1 лажица црвен пипер
 • малку сол
 • куркума
 • маслиново масло
  Подготовка:
  Измијте, излупете и избришете ги компирите со сува крпа.
  Исечете ги по должина на четвртини. Ставете ги во поголем сад.
  Во посебен сад измешајте го пченкарното брашно, палентата, црвениот пипер и сите други зачини.
  Додадете ги компирите и добро измешајте.
  Ставете хартија за печење во плех и вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени Целзиусови.
  Наредете ги компирите, прелијте ги со маслиново масло, ставете повеќе помеѓу компирите и ставете да се печат.
  Дури откако компирите ќе се „исушат“ одозгора (по околу половина час) извадете ги од рерната и свртете ги, а потоа вратете ги во рерна додека не се допечат.
  Добар апетит!
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.