Зачинето топло чоколадо

Состојки
1 шоља млеко
1/4 шоља слатка павлака
50 гр темно чоколадо(мин.70% какао)
1/2 лажичка цимет
1/2 лажичка ѓумбир во прав
1/2 лажичка екстракт од ванила

Највкусното топло чоколадо подготвено дома, ќе ве стопли во овие зимски денови. Циметот и ѓумбирот ја даваат празничната нота.
За мирисот да не зборувам.
Млекото топлете го на тивок оган, додадете ја павлаката и мешајте додека не се соединат. Додадете го чоколадото и мешајте додека не добиете кремаста маса. Тргнете од оган, измешајте го екстрактот од ванила и зачинете.
Наросете со цимет и ѓумбир и уживајте.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.