ЗА ВАШИТЕ ПЛАКАРИ ДА „ЗДИВНАТ“ И СЕ ДА БИДЕ ПОД КОНЕЦ: Како да направите вистински детокс на гардеробата пред зима!

Loading...

Во есента, се случува славната промена од летни во зимски стајлинзи, така што најчесто ги соблекуваме маиците со кратки ракави и ги вадиме сите оние џемпери што не чекаа претходните месеци. Сепак, ова може да биде совршено време да го растоварите плакарот и да се ослободите од сите оние непотребни работи што се наталожиле таму – и за кои веќе навистина не ви се потребни. И немојте да мислите дека ги немате, бидејќи и на модните минималисти им се поткраднуваат некои парчиња облека што повеќе не се тренди иако се убави, или кои едноставно избледеа откако ги носевте и време е да ги замените со нови. Еве неколку едноставни начини на кои можете да ја средите гардеробата оваа есен.
Наредете ја целата содржина на плакарот на креветот и изберете
Ок, не целата содржина одеднаш, но да речеме десет по десет парчиња облека. Наредете ги јасно, а потоа добро погледнете го секој од нив, како изгледаат, во каква состојба се и како се вклопуваат со другите парчиња облека. На прв поглед, ќе знаете што е тоа што дефинитивно сакате да го задржите, и се што е „можеби, добро, можеби некогаш повторно ќе го носам, во некои прилики, кога нешто“ .. отфрлете. Сето тоа е всушност Не, и бидејќи не сте ги носеле тие работи до сега, нема да ги носите ни сега – верувајте ни.
Нема потреба да продолжите да чувате облека што сте ја купиле за одредени прилики
Сите ние го правевме тоа. Или повеќе пати, да не лажеме. За одреден настан, премиера, дипломирање, венчавка, јубилеен роденден … Купивме фустан и оттогаш не го носевме ниту еднаш. И иако не можеме да го фрлиме затоа што е практично „како ново“, секој пат кога размислуваме да го облечеме за нова прилика, се сеќаваме дека луѓето веќе не видоа во него. Значи, готово е – време е да „лета“ надвор.
Чувајте ја облеката што само ви одговара во моментот
Знаеме, не е лесна мисла дека нешто дефинитивно е мало за нас сега и дека нема да се вратиме на идеалната тежина од нашите помлади денови. Но, време е да се прифатиме себеси онакви какви што сме, и да не создадеме лош став кон нашето сегашно тело затоа што повеќе не може да се вклопи во оние едно, добро и некогаш омилено фармерки што се уште ги чуваме во плакарот како потсетување на минатите денови. Тие поминаа зад нас и време е да се ослободиме од сите оние работи што повеќе не ни одговараат и да ги најдеме оние во кои се чувствуваме удобно и убаво.
Не останувајте само на плакарот – префрлете се во делот за чевли
Како што треба повремено да ја ревидирате гардеробата, така и треба да се посветите на ормарот за чевли „по иста цена“. Точно е дека обувките можат да траат долго ако се со добар квалитет и добро сочувани, но време е да поминете низ секој пар и да ги фрлите оние модели што беа со вас неколку сезони, дури и ако ви се особено драги. Еден добар пар чевли е доволен за да изгледате стилски и уредно, затоа внимавајте чевлите да ги чувате уредно во кутии и да ги фрлите кога ќе се искинат, иако можеби нема да признаете дека се.

loading...
Loading...