За ВЕЛИГДЕН изведба на вокално-инструментално дело на Џовани Батиста Перголези – СТАБАТ МАТЕР

Loading...

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден, на официјалниот YouTube канал на Националната опера и балет и на ТВ 24 во недела (2 мај), со почеток во 17.45 ч. премиерно ќе биде прикажано возвишеното вокално-инструментално дело на Џовани Батиста Перголези – СТАБАТ МАТЕР.

Под диригентската палка на Бисера Чадловска, режисер: Дејан Прошев, концерт-мајстор: Климент Тодороски.

Настапуваат солистите: Катерина Стојановска – сопран, Ирена Кавкалевска – мецосопран, Ивана Коцевска – балетски солист, Оркестарот и Хорот на НОБ.

Хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска, Светло мајстор: Милчо Александров, Kорепетитор: Јанинка Невчева

Користена е дел од сценографијата од оперската претстава „Тоска“- продукција на Националната опера и балет.

Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски

„Стабат Матер“ е возвишено вокално-инструментално дело, христијанска химна на Дева Марија од XIII век, која го прикажува нејзиното страдање како мајка на Исус Христос за време на распетието.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...
Loading...