За влез во Словенија од БиХ, Србија и од Косово воведен карантин

Словенечката Влада ги заостри условите за влез на патниците од „трети“ држави надвор од ЕУ, така што од полноќ нема да може да се влезе од БиХ, Србија и Косово без задолжителен 14-дневен карантин или негативен тест Ковид-19.
Тие држави, каде е забележано поголемо дневно зголемување на пациенти со коронавирус, се ставени на т.н. „црвена листа“ на епидемиолошки несигурни држави каде веќе е и Северна Македонија.
Бугарија, која досега беше на „зелениот список“, е испратена на понизок „жолт список“, во кој се вклучени и неколку други земји на ЕУ со полоша епидемиолошка состојба, одлучи владата.
Министерот за внатрешни работи Алеш Хојс рече дека тоа е сторено поради ризик од внесување на коронавирусот во Словенија и опасност од евентуален втор бран на епидемијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.