За кревање македонско знаме добил кривична пријава

Еден од учесниците во кревањето на знамето на празниот јарбол во Битола што се случи пред неколку недели, Тони Митревски, добил покана за суд во својство на осомничен според член 144 од Казнениот законик на Република Македонија, пишува порталот Експрес.мк


Со поканата осомничениот Митревски се соочува со шестмесечна затворска казна за наводно извршување на кривично дело Загрозување на сигурноста.
Осомничениот на својот фејсбук профил ја објавува поканата за оваа постапка на обвинителството.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.