За овие работи мислите дека немаат рок на траење и ги чувате дома, но многу грешите

Ние секогаш се сеќаваме да го провериме датумот на истекување на млекото, и знаеме колку долго можеме да ги користиме нашите производи за убавина. За жал, воопшто не обрнуваме внимание на предметите во нашата куќа кои нè опкружуваат повеќе отколку што треба. Токму поради тоа, ве советуваме да започнете да ги проверувате датумите на истекување на одредени работи… и не само на работите од вашиот фрижидер!
СПАЛНА СОБА
Перници (од 2 до 3 години)
Со текот на времето, перниците од кој било вид започнуваат да стануваат дом на прашина и паразити и може да предизвикаат голем број проблеми, започнувајќи од болки во вратот, па сè до неизбежно губење на формата.
Домашни папучи (6 месеци)
Домашните папучи се совршена животна средина за ширење габични инфекции. Затоа, тие треба соодветно да се чистат и перат, што е можно повеќе или пак, да се менуваат на секои 6 месеци.
БАЊА
Сунѓер (2 месеци) и луфа (6 месеци)
Во сунѓерите и луфите за капење со тек на време започнуваат да растат габички и мувла. Природните и синтетичките луфи можете да ги вриете во жешка вода за да ги убиете бактериите кои би можеле да растат со цел да се заштитите себеси од несакани инфекции.


Пешкири (од 1 до 3 години)
Мокрите пешкири се совршена животна средина за растење на бактериите. Дури и константното перење не е решение за овој проблем, па најдобро би било да ги смените во истиот момент кога ќе забележите дека нивната текстура се менува.
Четка за заби (3 месеци)
Секако, четката за заби треба да се промени кога влакната ќе започнат да паѓаат. Но, исто така треба да купите нова четка за заби откако сте имале настинка или грип, инаку ризикувате да се заразите повторно.
Хидроген пероксид (од 2 до 12 месеци)
Откако ќе го отворите шишето, хидрогенот пероксид се претвора во регуларна вода во текот на 2 месеци. Неотворено шише со хидроген пероксид не би требало да го чувате подолго од година дена.
БИРО ЗА РАЗУБАВУВАЊЕ
Чешел (1 година)
Чешелот и четката за коса би требало да се чистат еднаш неделно и да се менуваат секоја година. Доколку е четка за коса со природни животински влакна, тогаш би требало да се менува на секои 7 до 10 месеци.
Парфеми, колонска вода, тоалетна вода (од 1 до 4 години)
Парфемите и колонската вода кои содржат есенцијални масла траат до 3 години кога се чуваат затворени и до 2 години кога се чуваат отворени. Тоалетната вода може да се чува до 4 години кога се чува затворена и до 2 години кога се чува отворена.
ПРОИЗВОДИ ЗА БЕБИЊА
Цуцла за бебе (од 2 до 5 недели)
Цуцлите направени од латекс треба да бидат менувани без разлика на тоа колку долго се користени или кому припаѓаат. Латексот многу лесно се крши и пука и може да започнат да растат габички.
Детски седишта за во автомобил
Со тек на време пластиката и пената се влошуваат, односно седиштето го губи својот облик и не е во состојба да го штити детето. Секогаш е подобро да купите ново седиште за деца за во автомобилот отколку да земете на старо.
ОБЛЕКА
Градник (од 1 до 2 години)
Откако вашиот градник ќе ја изгуби формата, еластичноста, ќе стане голем или мал, или пак неудобен, фрлете го во ѓубре без никакво каење.
Патики за трчање (1 година)
Откако ќе истрчате многу километри, вашите патики започнуваат да ја губат удобноста, што значи повеќе стрес на вашите зглобови.
КУЈНА
Зачини (од 1 до 3 години)
Зачините го губат својот вкус и мирис со текот на времето. Теренските зачини не треба да се чуваат подолго од 6 месеци.
Брашно (од 6 до 12 месеци)
Брашното со основен квалитет може да се чува до 6 месеци. Брашното со висок квалитет може да се чува до 12 месеци.
ПОДРУМ
Противпожарен апарат (15 години)
Ако има некоја штета на вашиот противпожарен апарат, како што е пукнатина на цревото, најдобро би било да го однесете на сервис што е можно побрзо.
Штекери за струја (од 1 до 2 години)
Секој штекер има одреден капацитет. Ако го надминете, тој ќе започне да се однесува лошо и може да предизвика сериозни проблеми.
Средства за дезинфекција (3 месеци)
По овој период, средствата за дезинфекција започнуваат да ја губат својата ефикасност.
Спреј против комарци (2 години)
По 2 години, спрејот против комарци станува бескорисен.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.