За 4 недели ќе се ослободите од вишокот тежина и киселоста во телото: Оваа едноставна диета ќе ви помогне!

Еве како изгледа диетата која ќе ви помогне да ослабнете за четири недели!
Вишокот тежина не само што е „естетски проблем“, туку пред сè е лошо за вашето здравје. Иако причините за вишокот тежина можат да бидат различни, главните виновници се главно недостаток на физичка активност и неправилна исхрана. И, она што е исто така важно да се знае е дека лошата, нездрава исхрана, покрај прекумерната тежина, може да го доведе телото во состојба на киселост, што не е добро за здравјето, бидејќи всушност целиот организам не е во рамнотежа.
За среќа, постои прилично едноставен начин да изгубите вишок килограми и да се ослободите од киселоста на телото, односно да го вратите во рамнотежа.
Првото нешто што треба да направите е да го „зајакнете“ внесувањето на здрава храна – свеж зеленчук, јајца, масна риба, леќа. Исто така, се препорачува да се обрне внимание на комбинацијата на храна, односно да се јаде скроб, животински протеини и овошје одделно.


Физичката активност секогаш се препорачува, но знајте дека не мора да биде интензивна активност, доволно е одење. Сауната исто така може да ви помогне бидејќи потењето побрзо ќе се ослободи од токсините од вашето тело.
Не заборавајте да внесете доволно вода, што е многу важно за општата состојба на организмот.
За да го вратите телото во рамнотежа и да изгубите вишок тежина, постојат некои намирници кои не треба да ги јадете четири недели. Овие вклучуваат шеќер, житарици, мешунки, слатки и суво овошје, ореви, пастеризирани млечни производи, како и алкохол.
Исто така, се препорачува секој ден да пиете сокови од свеж зеленчук, на кои ќе додадете билки, а најдобро е денот да го започнете со нив, односно да ги пиете на празен стомак.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.