Збогум за Пушкин, Толстој, Булгаков… од улиците на Киев. Преименувани 95 улици

Поради руската инвазија на Украина, главниот град Киев преименуваше 95 улици и плоштади чии имиња потсетуваа на Русија или Советскиот Сојуз. Ова во четвртокот го соопшти градоначалникот Виталиј Кличко.

Збогум за Пушкин, Толстој, Булгаков… од улиците на Киев. Преименувани 95 улици

Така, заедно со германските комунистички умови Карл Маркс и Фридрих Енгелс, од градскиот пејзаж исчезнаа и руските писатели Александар Пушкин, Лав Толстој, Антон Чехов, Иван Тургењев и Михаил Лермонтов.

Имињата на советските маршали од Втората светска војна и имињата поврзани со руските градови како Москва, Ростов-на-Дон или Магнитогорск се отстранети. Отстранувањето на писателот роден во Киев Михаил Булгаков предизвика критики.

Отсега улиците ќе ги носат имињата на луѓе и градови од Украина, ќе има и „Улица на хероите на Азовскиот полк“. Преименувањето на градот со три милиони жители се уште не е завршено, рече Кличко. „Ова е важен чекор кон намалување на лажните манипулации и влијанието на рускиот агресор врз толкувањето на нашата историја.

Русија пред шест месеци започна агресивна воена кампања против Украина. Во руската историографија, Киев се нарекува мајка на сите руски градови, така што заземањето на градот се смета за важна воена цел.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.