Здрава закуска или десерт: Гранола пица

Loading...

Уживајте во овој необичен, но здрав десерт!
Состојки:
200 гр печени ореви, бадеми или други јатки
5 големи суви урми
250 гр (домашна) гранола
3 лажици мед
350 гр грчки јогурт
1/2 лажичка екстракт од ванила
јагоди, боровинки, малини, банани, киви


Подготовка:
Ситно мелете ги јатките во процесор за храна или блендер. Додадете ги урмите и пулсирајте се додека не добиете мешавина во форма на паста. Истурете ја во поголема чинија, додадете ја и гранолата и две лажици мед.

loading...