Здрава пица од тиквички

Loading...

Вкусни и здрави, тиквичките се богати со нутриенти, минерали, растителни влакна … Во комбинација со кашкавал, лук и јајце се одличен извор на протеини, а ќе му се допаднат на целото семејство.
Потребни состојки:
4 средни тиквички
1/3 шолја пармезан
1 лажичка лук во прав
1 лажичка бибер
½ лажичка црвен пипер
½ лажичка сол
1 големо јајце
1/3 шолја рендано чедар сирење
½ шолја моцарела
Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ги тиквичките во подлабок сад и во нив додадете ги сите состојки освен чедарот и моцарелата.
Убаво промешајте и ставете ја смесата во крпа за да ја исцедите течноста. Потоа распоредете ја смесата врз хартија за печење и распоредете насекаде подеднакво.
Печете околу половина час. Извадете ја кората од рерната, ставете ги врз неа чедарот и моцарелата и вратете да се допече. Потоа исечете на ленти и послужете со сос.

loading...