Здравствените предности на медот се многубројни

Секој 20 мај се одбележува Светскиот ден на пчелата, чии активности ја одржуваат стабилноста на различните екосистеми. Иако постојат многу различни видови пчели, пчелите и нивниот основен производ ни се особено важни. Медот е слатка храна што ја прават пчелите користејќи нектар од цвеќе и е една од најчистите и најприродните намирници со најголемо влијание врз нашето здравје.
За да произведе еден килограм мед, пчелата мора да посети околу 10 милиони цвеќиња и да направи околу 120.000 летови.
Сè повеќе студии ги докажуваат повеќекратните здравствени придобивки од медот, а ова се само дел од придобивките од секојдневното консумирање: контролирање на нивото на холестерол, зајакнување на срцето, подобрување на меморијата, подобрување на спиењето, смирување на нервите, добар извор на антиоксиданси и помагање. со дигестивни проблеми.и за смирување на кашлицата и болките во грлото и друго.
Се препорачува свесно и одговорно да се зема мед. Како и секоја храна, прекумерното консумирање мед има свои последици, особено во општество кое ја злоупотребува потрошувачката на шеќер. Медот е природен засладувач, но тоа не значи дека можеме да го консумираме бесконечно.
Препорака за здрава личност, без проблеми со тежината и која исхраната не ја заснова на прекумерно консумирање шеќер, би била да зема максимум една кафена лажичка мед дневно. Ова е приближно 10 до 12 грама мед.
Јасно е дека сè ќе зависи од типот на исхрана на секој човек и количината на шеќер што се зема дневно. Друг фактор кој исто така влијае на препорачаната дневна количина на мед е физичката способност и метаболизмот на една личност.
Една лажичка мед содржи:
64 калории
8,6 грама фруктоза
17,3 грама јаглени хидрати
0,06 грама протеини
Медот е богат со различни минерали како што се калциум, железо, калиум, натриум, магнезиум, цинк, бакар, фосфор, флуор и селен. Содржи мали количини на витамини (витамин Ц, фолна киселина, витамини од групата Б) како и антиоксиданси или полифеноли.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.