Здравје додека спиете- Пијалоци кои го забрзуваат согорувањето на мастите ноќе

Loading...

Пиењето на овие пијалоци е многу корисно ноќе – тие помагаат да се забрза метаболизмот и да се зајакне процесот на согорување на маснотиите. Овој ефект е поврзан со сложеното дејство на нивните индивидуални компоненти: благодарение на нив варењето се забрзува, метаболизмот се активира и се јавува ефект на детоксикација. Пијалоци со цимет, јаболков оцет и магдонос. Делува како природен согорувач на маснотии: Конзумирањето редовно може да ви помогне да изгубите неколку килограми.
Состојки:
сок од еден лимон,
грст магдонос
стапче цимет (или лажичка цимет во прав)
лажица рендан ѓумбир
лажичка јаболков оцет
500 мл вода.


Циметот содржи влакна, кои се корисни за варење. Поради високата содржина на витамин Ц во лимонот, телото произведува повеќе хормон норпинефрин, кој помага при разградување на маснотиите. Магдоносот е диуретик и помага да се отстрани вишокот вода од телото, додека ѓумбирот го стимулира метаболизмот. Јаболков оцет го стимулира движењето на дебелото црево.
Ставете ги сите состојки во блендер и матете додека не се изедначи. Пијте пред спиење.
Сок од краставица со лимон и ѓумбир. Ефикасно го забрзува согорувањето на маснотиите во стомакот.
Состојки:
краставици,
малку магдонос или коријандер,
сок од еден лимон,
лажичка рендан ѓумбир
лажичка сок од алое вера
половина чаша вода.
Сокот од лимон стимулира елиминација на токсините од телото, магдоносот и коријандер содржат многу антиоксиданти, компонентите на краставиците се борат против досадните маснотии навечер.
Сите состојки добро измешајте ги. Ако пијалокот изгледа премногу кисело, можете да додадете малку мед.

loading...