Здрав и хранлив доручек: Како да подготвите палента

Loading...

Палентата влијае добро на вашиот организам бидејќи содржи витамини и минерали.
СОСТОЈКИ:
2,5 шолји вода
малку масло
сол
1 шолја палента
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Во тенџере ставете вода, масло и сол, па оставете да зоврие. Потоа полека додајте палента и брзо мешајте за да не се создадат грутки. Кога ќе згусне, намалете ја температурата и уште малку гответе на тивок оган, но цело време мешајте да не се залепи.
Добар апетит!

loading...