Зеленски го отвори филмскиот фестивал во Кан, ги поврза војната и киното

75тиот Кански филмски фестивал започна во вторникот со поглед свртен кон војната на Русија во Украина и сателитско видео обраќање во живо на украинскиот претседател Володимир Зеленскиј, кој ја повика новата генерација филмаџии да се спротивстават на диктаторите додека Чарли Чаплин го сатиризираше Адолф Хитлер.

По почестите и музичките настапи, Зеленски беше пренесуван во живо за формално облечената публика која се собра на премиерата на зомби комедијата на Мишел Хазанавичиус „Final Cut“.

Зеленски, облечен во неговата препознатлива маслинесто зелена кошула, привлече громогласни овации и долго зборуваше за врската меѓу киното и реалноста. Тој ги спомна филмовите како „Апокалипса сега“ на Френсис Форд Копола и „Големиот диктатор“ на Чарли Чаплин, како што не се разликуваат од сегашните околности на Украина.

Зеленски го цитираше последниот говор на Чаплин во „Големиот диктатор“, кој беше објавен во 1940 година, во раните денови на Втората светска војна: „Омразата на луѓето ќе помине, а диктаторите ќе умрат, а моќта што ја зедоа од народот ќе се врати на луѓето.”

„Потребен ни е нов Чаплин кој ќе покаже дека киното на нашето време не молчи“, се заложи Зеленски.

Украинскиот претседател ги поттикна филмаџиите да не „молчат“ додека стотици продолжуваат да умираат во Украина, најголемата војна во Европа од Втората светска војна, и да покажат дека киното „секогаш е на страната на слободата“.

Војната ќе биде редовно присутна во Кан, каде фестивалот им забрани на Русите со врски со владата да присуствуваат оваа година. Предвидени се неколку филмови од истакнати украински филмаџии, вклучувајќи го и документарниот филм на Сергеј Лозница „Природната историја на уништувањето“. Снимките снимени од литванскиот режисер Мантас Кведаравичиус пред да биде убиен во Мариупол во април, ќе ги прикаже и неговата свршеница Хана Билоброва.

Дури и „Final Cut“, најновиот филм на режисерот на „Уметникот“, Хазанавичиус, беше преименуван од оригиналниот наслов „Z“, откако украинските демонстранти забележаа дека буквата Z на некои ја симболизира поддршката за руската војна во Украина.

Формално облечените ѕвезди, вклучувајќи ги Ева Лонгорија, Џулијан Мур, Беренис Бежо и ѕвездата од „Нема време за умирање“, Лашана Линч, беа меѓу оние кои во вторникот се спуштија на познатиот црвен тепих во Кан. Повеќе премиери полни со ѕвезди – „Топ Ган: Маверик!“ „Елвис! – следуваат во следните 12 дена, во кои 21 филм ќе се натпреварува за престижната врвна награда на фестивалот, Златната палма.

Откако минатата година бараше редовно тестирање COVID-19 и маски во кината – и без бакнежи на црвениот тепих – Кан во голема мера ги отстрани протоколите за пандемијата. Маските се препорачуваат внатре, но ретко се носат.

Кан му додели почесна Златна палма на Форест Витакер, кој доби овации. Витакер, кој ја доби наградата за најдобар актер во Кан пред 34 години за неговата изведба како Чарли Паркер во „Птица“ на Клинт Иствуд, рече дека додека се искачувал по скалите до Фестивалот во Палатата во вторникот, сè уште можел да ги слуша скандирањата „Клинт! Клинт!“ ѕвонење во неговите уши. Иствуд е еден од ретките други на кои им е доделена почесна палма.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.