ЗЕЛЕНСКИ И СОПРУГАТА ЈА РАЗБЕСНИЈА ЈАВНОСТА СО ФОТОГРАФИИТЕ: „ЛУЃЕТО УМИРААТ, А ДВАЈЦАТА ПОЗИРААТ КАКО ДА СЕ ЅВЕЗДИ“

По 5 месеци војна која не покажува знаци на смирување, украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата сопруга Олена Зеленска започнаа медиумска офанзива.

ЗЕЛЕНСКИ И СОПРУГАТА ЈА РАЗБЕСНИЈА ЈАВНОСТА СО ФОТОГРАФИИТЕ:

Фотографиите на брачната двојка Зеленски, освен поддршка на социјалните мрежи, наиде на негативни реакции и на сметка на украинскиот претседател, кој ја доби етикетата на човек кој сака да се „прослави во воени околности“.
„Кан, Венеција, награди Греми, насловна страница на Вог – како да е поп-ѕвезда, а не главен човек во земја нападната“, „Луѓето умираат, но Зеленски е зафатен со фотографирање за Вог“,
„Ова се нарекуваат приоритети – насловна страница на Вог пред грижата за народот“…

Брачната двојка Зеленски даде интервју во Киев со контроверзниот британски новинар и водител Пирс Морган, а првата дама на Украина даде интервју и за глобалната модна „Библија“, списанието „Вог“, каде ја фотографираше познатиот Ени Лејбовиц. Во четирикратното интервју со Морган, кое треба да се емитува вечерва, Зеленски и неговата сопруга велат дека војната во Украина ги зближила уште повеќе.

„Ваквите ситуации можат да направат или да го нарушат бракот. Дали сега вашиот брак е посилен поради она низ што сте поминале?“, ги праша Морган.

Се согласувам со теоријата дека бракот станува посилен со предизвици. Мислам дека истото се случи и во нашиот случај“, одговори Зеленски. Кога Олена Зеленска го прашала што мисли за нивниот брак, Зеленски одговорил: „Мојот одговор не е различен!“, на што Зеленска му пикна: „Треба да имаш свое мислење за тоа“. Зеленски смеејќи се ѝ одговорил: „Кога си до мене, твоето мислење има предност!“ Двојката се венча во 2003 година и заедно имаат две деца, 9-годишниот Кирил и 18-годишната Олександра. Олена Зеленска стана прва дама на Украина откако Зеленски беше избран за претседател во 2019 година.

Олена Зеленска деновиве се појави на насловната страница на Вог, а магазинот направи интервју со неа под наслов „Портрет на храброста“, кое многумина го оценија како „контроверзно“.

Во интервјуто што ѝ го даде на новинарката Рејчел Донадио која го посети Киев, Зеленска зборуваше за војната во Украина, одлуката на нејзиниот сопруг да стане претседател и присилната разделба на семејството.

„Некои изгубија се, а првата дама и претседателот позираат на насловната страница“, „Нема ништо полошо од – сред војна сме и насловна страница на моден магазин“, се само некои од бројни коментари на социјалните мрежи.

„Ова беа најстрашните месеци во мојот живот и животот на секој Украинец. Да бидам искрен, мислам дека никој не е свесен колку емотивно излеговме живи од оваа ситуација“, рече Зеленска. Зеленска во интервјуто рече дека нејзините деца и помогнале да го преброди овој тежок период и инсистираше дека не може да „преживее“ без нив. „Многу потешко му е во овој поглед“, рече Зеленска. „Тој страда. И тогаш тоа го прават и моите деца, бидејќи не можат да се видат“, рече таа.

Зеленски од своја страна во посебно интервју за „Вог“ изјави дека е „болно загрижен“ за своето семејство. „Како и секој човек, јас бев загрижен за моето семејство, за нивната безбедност“, рече Зеленски. “Не се работи за романса, едноставно никој не сака да го доведе своето семејство во опасност. Секако дека ми недостигаа. Многу сакав да ги гушнам. Мојата сопруга има силна личност и е многу посилна отколку што мислеше дека е. војната, а и оваа, кај човекот го открива она за што не е ни свесен“. И покрај тоа што е со своите деца, Зеленски откри дека се чувствува „изолирана“ затоа што не може слободно да се движи. Секојдневната задача како одење во шопинг е „сон што не може да се оствари“, рече таа.

Фотографиите на брачната двојка Зеленски, освен поддршка на социјалните мрежи, наиде на негативни реакции и на сметка на украинскиот претседател, кој ја доби етикетата на човек кој сака да се „прослави во воени околности“.

„Кан, Венеција, награди Греми, насловна страница на Вог – како да е поп-ѕвезда, а не главен човек во земја нападната“, „Луѓето умираат, но Зеленски е зафатен со фотографирање за Вог“,

„Ова се нарекуваат приоритети – насловна страница на Вог пред грижата за народот“…

„Некои изгубија се, а првата дама и претседателот позираат на насловната страница“, „Нема ништо полошо од – сред војна сме и насловна страница на моден магазин“, се само некои од бројни коментари на социјалните мрежи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.