Зеленски: Подготвен сум директно да разговарам со Путин

Зеленски: Подготвен сум директно да разговарам со Путин
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е подготвен директно да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, а не со помош на посредник.
Тој додаде дека „доколку рускиот претседател ја разбере реалноста, постои можност да се постигне дипломатско решение на конфликтот“, објави Ројтерс.
Украинскиот претседател изјави дека Москва треба да ги повлече своите војници на местото каде што биле пред почетокот на нападот и дека тоа би можело да биде првиот чекор кон

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.