Зеленски: Руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина.

„Киев и сите наши градови, цела Украина, ќе стават крај на историјата на деспотизмот на Москва, кој поробува многу народи многу долго време“, рече Зеленски во своето секојдневно видео обраќање.

Во оваа прилика тој не и се обрати на јавноста од својот кабинет како и обично, туку на улицата пред претседателската канцеларија во Киев.

читајте пулс24

„Украинската воздушна одбрана успеа речиси целосно да одбие еден од најголемите руски напади со беспилотни летала од почетокот на војната“, рече Зеленски, додавајќи дека „Москва се обидела да му го расипе денот на Киев“.

„Киев низ својата историја преживеа злосторства, а ќе ги преживее и руските напади и нема да дозволи Русите да го освојат“, додаде Зеленски.

Тој додаде дека „оружјето, како што се беспилотните летала Шахед користени во нападот, не можат да ги спасат руските владетели“ и дека „Русија ќе ја изгуби војната бидејќи ги презира животот и културата“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.