Зеленски ја откри големината на украинските сили кои се борат против Русија

Големината на украинската војска сега е речиси шест пати поголема отколку што беше на почетокот на конфликтот меѓу Киев и Москва, тврди претседателот Володимир Зеленски.

„Ни требаше армија од повеќе од 250.000 или 260.000, но имаше само околу 120.000“ спремни војници во Украина пред почетокот на руската воена операција кон крајот на февруари, изјави Зеленски за Украина 24 во петокот.

Претседателот истакна дека на почетокот на 2022 година дал наредба да се зголеми бројот на војници за уште 100.000 „без разлика дали имавме пари или не“. Но, тој призна дека дури и тие бројки не се доволни да ја запрат руската војска.

„Денес е 700.000. Сега ги гледате резултатите од работата на 700.000 кои се борат“, додаде тој.

Зеленски нареди општа мобилизација по почетокот на конфликтот, велејќи дека сите мажи на возраст меѓу 18 и 60 години треба да останат во земјата и да се борат.

На почетокот на оваа недела, до украинскиот парламент беше поднесен закон со кој се повикува на оние мажи кои сепак успеале да побегнат и не успеале да се вратат во земјата во рок од 30 дена, да им се одземе државјанството.

Русија ја нападна својата соседна држава пред речиси три месеци, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск од Донбас од страна на Москва. Протоколот со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да им даде на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.