МАКЕДОНИЈА БИЛА ЦЕЛ НА САЈБЕР НАПАД ОД РУСКАТА ВОЕНА СЛУЖБА ЗА ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕ – ГРУ??

Loading...

ЗЕМЈАВА БИЛА ЦЕЛ НА САЈБЕР НАПАД ОД РУСКАТА ВОЕНА СЛУЖБА ЗА ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕ – ГРУ??

На денот на изборите цел на жесток хакерски напад беше сајтот на ДИК и агрегаторот ТАЈМ.МК. Ова допринесе да се оспорат од одредени структури изборите кои во текот на денот во средата важеа за мирни и без инциденти.

Како што дознаваме земјава била цел на сајбер напад од оваа ГРУ Руска агенција која е позната по моќни сајбер упади за време на избори во многу земји.

Оваа информација на нашите власти на највисоко ниво им ја пренеле луѓе од Американската Амбасада кои се дел од ЦИА и ФБИ за Балканот. Потврда за нападот има и од компјутерскиот центар на НАТО во Брисел.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...