Земјотрес во околината на Дојран и Гевгелија

Рано утрово во 03:11 часот земјотрес со интензитет од 2,8 степени според Рихтеровата скала е почувствуван од населението во Дојран, Гевгелија и околината.
– Епицентарот на земјотресот се наоѓа 150 километри југоисточно од Скопјe и потекнува од Дојранското епицентрално подрачје. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.8, а беше почувствуван од населението во Дојран, Гевгелија и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Loading...