Земјотрес со магнитуда од 6 степени на јапонскиот остров Хоншу

Земјотрес со магнитуда од 6 степени по Рихтер ноќта кон саботата во западниот дел од главниот јапонски остров Хоншу, соопшти Метеоролошката агенција на Јапонија.Подземните удари биле регистрирани во 05.33 часот во сабота по локално време (23.33 часот по македонско време во петок) во префектурата Хего. Жариштето на семејството бил регистриран на длабочина од 10 километри под површината.Потреси со моќност од 4 степени биле почувствувани во еден од најголемите мегалополиси Осака. Засега нема информации за настрадани и материјални штети.Според информацијата на Геолошката служба на САД (USGS), епицентарот на земјотресот се наоѓал на 9 километри од градот Сумото. Според USGS, жариштето на земјотресот бил на длабочина од 5,3 километри под површината.Меѓународниот аеродром Кансаи ги затворил двете свои писти поради проверка на безбедноста. Движењето на супер брзите возови на релациите меѓу градовите Кјото, Осака и Кобе привремено е запрено.Пред 20 години, на 17-ти јануари 199 година во градот Кобе во префектурата Хего се случи еден од најразурнувачките земјотреси во историјата на Јапонија. Неговата магнитуда беше 7,3 степени по Рихтер, а во него загинаа 6.430 луѓе, беа разурнати повеќе од 200 илјади објекти, а штетата беше проценета на 102,5 милијарди американски долари.
МакфаксЗемјотрес со магнитуда од 6 степени по Рихтер ноќта кон саботата во западниот дел од главниот јапонски остров Хоншу, с

Пронајдете не на следниве мрежи: