Зоран Иванов: Полека, полека, оптимистите го презедовме ЕУ приматот од песимистите

Зоран Иванов е новинар и политички активист неколку децении. Секогаш има свое мислење и став. За нив се застапува во ТВ и Радио настапи како и на социјалните мрежи. Подолу наш избор на ставови во врска со фамозниот ФРАНЦУСКИ ПРОЕКТ:

Полека, полека, оптимистите го презедовме ЕУ приматот од песимистите, храбрите од дефетистите, – (колебливите, неинформираните, идентитетски несигурните, калкулантите, заведените и умислените и лажните “патриоти”, политикантите исто, не се тема на постот).

Зоран Иванов: Полека, полека, оптимистите го презедовме ЕУ приматот од песимистите

(Od fb postot na Mirko Miki Vidoeski od Tetovo mislam):

“Се обидувам да разговарам за францускиот предлог со еден припадник на племето Испрани мозоци.

Испран Мозок: – Вие северџаните ја продадовте Македонија! Готово… – почнува да плаче.

– Не е баш така, размисли убаво…

Испран Мозок: – Предавници! Северџгани!!!

– Кој?

Испран Мозок: – Вие комуњарите и СДС-шиптарска, мамето да ви го ебам! Црпко нѝ го продаде името! Таче ќе нѝ го продаде јазикот и идентитетот! Да им ебам сѐ живо у фамилија! Аир да не видат до седмо колено! На есен ќе има предвремени избори, ние ќе победиме и сите во затвор ќе ве пикнеме! Осудените патриоти кои го тепаа шиптарот Села ќе ги ослободиме! Грујо ќе го вратиме! Предавниците Црпко и Ќурка ќе ги обесиме на плоштад! Ја лично ќе им ги ставам јамките! Името не го даваме! Македонија вечна! Да ви го ебам и тоа НАТО и тоа ЕУ! Да живее ВМРО! ВМРО е сила! ВМРО е моќ! Македонија!!!

– Вашиот поглавица Мицко рече дека вашето племе е за влез во ЕУ. Зарем ти не си за ЕУ…?

Испран Мозок: – ЕУ ќе се распадне, за две-три години…

– Од каде ти е таквото тврдење?

Испран Мозок: – Пишуваше во „Курир“, „Инфомакс“, „Лидер“, „Република“ и „Вечер“. Кажаа и на ТВ Алфа…

– Не е вистина! Ќе нѐ примат во ЕУ како што нѐ примија во НАТО.

Испран Мозок: – И НАТО и ЕУ ќе се распаднат! Каков ЕУ, тоа се све педеришта!

– Ќе повторам. Вашиот поглавица рече дека вашето племе е за влез во ЕУ… Зошто ти не си?

Испран Мозок: – Кој рече дека не сум? Јас сум, ама ЕУ и НАТО ќе се распаднат!

Јас – Еве, да претпоставиме дека нема да се распаднат…

Испран Мозок: – Во ЕУ само со името Македонија, со македонски јазик и идентитет! Македонија вечна!

– Ама тие досега не нѐ примаа, услов беше да се договориме за Бугарија, како што се договоривме за името со Грција…

Испран Мозок: – Мамето да им го ебам на тоа циганите Грци!

– Беше на одмор во Грција, нели? Гледам убава боја си фатил…

Испран Мозок: – Бев на наше Беломорско море, во нашата окупирана Јужна Македонија!

– Ако си бил во Јужна Македонија, што е проблем што нашата држава ја доби придавката Северна? Ако има Северна има и Јужна.

Испран Мозок:- Една е Македонија!

– Името не го давате, ама евра на Грците им оставате!

Испран Мозок: – Ја каде сакам ќе ги трошам моите пари. Македонија вечна!

– А, ако вашиот поглавица се сложи со предлогот?

Испран Мозок: – И нему кој му ебе матер! Долга е раката на ВМРО, нека мисли малку!

– Знаеш ли ти кој се придобивките од нашето членство во ЕУ?

Испран Мозок: – Името го дадоа комуњарите! Македонија! Сега сакаат да им го дадат јазикот и идентитетот на Татарите! Јас не сум северен Македонец и никогаш нема да зборувам на северномакедонски јазик! Јазикот не го даваме! Македонија вечна!

– Јазикот и идентитетот нѝ остануваат македонски…

Испран Мозок: – Не ми е гајле за идентитетот! Македонија вечна! Идентитетот не го даваме! Македонија!!!

– Ако не го прифатиме предлогот кажи ми која е алтернативата?

Испран Мозок:- Русија, Кина… Што ќе нѝ фали?

– Русија и Кина не се алтернатива…

Испран Мозок: – Мамето да им го ебам и на тоа Русите!

– Што ги пцуеш Русите? Нели рече дека тие нѝ се алтернатива?

Испран Мозок: – И на таа алтернатива да ѝ ја ебам мајката! Не нѝ треба. Сами ќе живееме и ќе се снаоѓаме во нашата мила Македонија. Идентитетот не го даваме, јазикот не го даваме! Македонија вечна!

– Ќе бидеме изолирани од целиот свет. Ќе нема инвестиции, работни места… Ќе немаме леб да јадеме… Младите ќе нѝ се исселат во ЕУ, со бугарски пасоши…

Испран Мозок: – Јазикот и идентитетот македонски ќе нѝ останат! Македонија вечна! Македонија! Македонија!!!”

*. *. *

Znachi razlichni pogledi razlichni iskustva, toa “fashizam” za Makedonci, kako shto velat istochnive sosedi, malku e “прекалено”, малку усул би било попристпјно, нема предавници, има разбрани, помалку разбрани, неразбрани кои поради ука кои поради емоции кои поради хормони кои поради партиски желби, од се’ по нешто, мислам е важно дека еве и во оваа битка на сцена е демократијата и кај сите видтинската желба Македонија да не биде понижена а да оди напред во интеграциите и, мислам, меѓу обие два граничника е корсна секоја разумна и пристојна дебата и секако компромис за единство.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.