Зошто „глупавите“ песни продолжуваат да ви се вртат во мозокот и како да се ослободите од нив

Првиот чекор е да разберете дека овој ушен црв се чини дека ви помага, а вториот – кога ќе се појави, само оставете го да помине, целиот отпор е залуден. Исто така, помага во решавање крстозборки

Колку пати сте чуле песна што ви е врежана длабоко во меморијата иако можеби не ви се допаѓа премногу или дури и да ве нервира? Некои го нарекуваат овој феномен „earworm“, што во превод би значело – ушен црв.

Зошто „глупавите“ песни продолжуваат да ви се вртат во мозокот и како да се ослободите од нив

– Во суштина, ушниот црв е вашиот мозок што пее. Ова се случува често и обично е неутрално или пријатно искуство. Но, може да биде и досадно, вели Викторија Вилијамсон, експерт за музика и мозок.

Џејмс Келарис, професор по маркетинг на Универзитетот во Синсинати, е познат како ‘Dr. Earworm’ бидејќи многу години тој проучувал луѓе на кои им се повторуваат делови од некои песни во мозокот.

– Открив дека дури 98 проценти од нас доживуваат ушен црв (обично отпеани, а не инструментални мелодии). И мажите и жените се склони кон ова, но кај жените има поголема веројатност дека песната во главата ќе трае многу подолго, до моментот кога ќе почне да ги иритира – објасни професорот. Тој додаде дека музичарите и луѓето кои премногу се грижат се повеќе склони кон феноменот.

Разберете, вашиот мозок се обидува да ви помогне!

Постои ‘пријателски’ дел од мозокот кој препознава кога нивоата на стрес во телото почнуваат да се зголемуваат. Истиот дел има начини да се неутрализира тој стрес, а еден од нив е активирање на ушната буба. Тоа е всушност начинот на кој вашиот мозок се обидува да ве одвлече од стресни ситуации.

„Значи, секој досаден ушен црв всушност се појавува со добри намери“. Сфаќајќи го ова, ќе ја вратите својата сила. Ушните црви се безопасни и само се обидуваат да ви помогнат да ја промените брзината и да забавите – вели професорот Келарис.

Како да се ослободите од тоа?

Првиот чекор е да разберете дека овој ушен црв се чини дека ви помага, а вториот – кога ќе се појави, само оставете го да помине, целиот отпор е залуден.

– Наместо да се борите против него, оставете го да се смири, затоа сконцентрирајте се и намерно одвртете ја целата таа песна во глава. Обидете се да ја ’премотате’ неколку пати на почетокот и оставете ја повторно да ви игра во умот до крајот – советува професорот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.