Зошто да не си направите свој протеински пудинг дома? Имаме рецепт!

Loading...

Протеински пудинзи се еден од омилените десерти на оние кои се обидуваат да не претеруваат со слатки или да јадат празни калории. Тие се полни со протеини, имаат малку шеќер, но можат да бидат навистина добар поздрав десерт.
Што ни е потребно? (за две порции)
сладок компир од околу 250-300 гр
20 гр какао
60 гр чоколаден протеин
1 лажичка екстракт од ванила
30 гр сируп од агава (може да биде и мед)
Како се подготвува?
Сварете излупен сладок компир исечен на помали парчиња во вода и исцедете го. Оставете го да се олади, а потоа изблендирајте го во блендер или мултипрактик. Додадете ги сите други состојки и блендирајте додека смесата не се соедини. Истурете го пудингот во чаши или чинии и послужете со додатоци по желба.

loading...