Зошто е подобро да бидете сами, отколку во лош брак?

Loading...

Придобивките од добриот развод наспроти лошиот брак се безбројни, а веќе пишувавме за неколку од нив. Овој пат, одвоивме 11 причини зошто е подобро да бидете сами отколку во лош брак.

Блогери на Huffington Post издвоија 11 причини поради кои е подобро да свртите нова страница во животот.

1. Бракот ви дава чувство на сигурност, но разводот ви дава олеснување и нова лекција во животот.

3. Разводот остава можност да си запознаете нов партнер и да почнете нова, поздрава врска.

4. Конечно може да се фокусирате на нешто друго освен на брачните проблеми

5. Разводот можеби не е најсреќната околност за децата, но е многу посреќна варијанта од непријателското опкружување во домот.

6. Голема е разликата меѓу осаменоста и самотијата.

7. Ќе се намали тензијата меѓу вас и бившиот.

8. Среќен родител е секогаш подобар родител. Среќен родител, среќно дете.

9. Може да ја искористите енергијата на убави и важни области во животот.

10. Секој заслужува заинтересиран и посветен партнер кој ќе ве прифати такви какви какви што сте.

11. Ќе изгубите сопруг/сопруга, но ќе добиете среќа.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...
Loading...