Зошто имаме желба за шеќер после оброкот?

Loading...

Десертот после оброк е еден вид обврска за многу луѓе, зошто е тоа така?
Желбата за нешто слатко е најтешко да се контролира. Објаснувањето за оваа потреба на голем број луѓе го дадоа д -р Мајкл Крупејн и Мехмет Оз.
Моќта на навиката
Како што се испостави, желбата за шеќер е всушност прашање на навика.
„Имате поттик, однесување и награда. Во случај на желба за шеќер, поттикот може да биде крај на вечерата, однесувањето е консумирање слатки, а наградата е чувството што го имате после тоа, вели д -р Крупејн.
Хормонот одговорен за доброто чувство што се ослободува по уживањето во омилениот десерт е допамин, а хормонот што го регулира нивото на шеќер во крвта е инсулинот.
„Кога јадеме шеќер, инсулинот се зголемува во мозокот, што е нашиот пат за наградување. Ова предизвикува зголемено ослободување на допамин, што прави да се чувствуваме добро. Исто така, го прави навика нашето однесување при внесување шеќер. Како резултат на тоа, се навикнуваме на фактот дека секој пат кога јадеме оброк, ќе се чувствуваме добро само ако изедеме и нешто слатко “, објаснува докторот и додава:
„Наместо слатки што содржат прекумерна доза шеќер, можете да земете коцка темно чоколадо, што може да ја задоволи желбата за слатко.
Хормони за глад
„Друга причина зошто копнеете по десерт може да биде поврзана со грелин, кој е хормон за глад“, вели д -р Оз.
„Ако не јадете доволно или немате урамнотежена исхрана, можно е телото да не испушта доволно грелин. „Освен тоа, пребрзо конзумирање храна може да ја зголеми желбата за храна, но и за слатки“, додаде докторот.
Ниско ниво на серотонин
Ако некогаш сте се запрашале зошто треба да консумирате нешто нездраво или слатко секој пат после напорниот работен ден, тоа би можело да се поврзе со нивото на серотонин.
Серотонин помага да се регулира расположението, па затоа е сосема логично телото да го бара кога сме под стрес или сме депресивни.
„Познато е дека пониското ниво на серотонин во мозокот може да предизвика желба за шеќер. Исхраната богата со шеќер го подобрува расположението и ја ублажува вознемиреноста “, вели д -р Оз.
Недостаток на сон
„Недостатокот на сон е поврзан со прејадување, особено со нездрава храна. „Обидете се да спиете најмалку осум часа, може да ја намалите желбата за нездрава и слатка храна“, вели д -р Крупејн.
Недостаток на хранливи материи
Ви се врти без шеќер или имате хронично силна желба за слатки? Причината може да биде нерамнотежа на шеќер во крвта, како што е хипогликемија.
Не треба да се извлекуваат заклучоци веднаш. Кога на телото му недостасуваат одредени минерали кои се вклучени во регулирањето на нивото на инсулин, тоа исто така може да влијае на желбата за слатки.
Кога телото не добива доволно магнезиум, ќе имате проблеми со снабдување на клетките со енергија, така што ќе има желба за шеќер, што помага да се подигне нивото на енергија.

loading...
Loading...