Зошто насилно беше одведен поранешниот претседател на Кина?

По појавувањето на видеото на кое се гледа како поранешниот кинески лидер Ху Џинтао (79) е изнесен од големата сала на народот во Пекинг, многумина се запрашаа што точно се случило за време на конгресот на Комунистичката партија.

Дали ова беше брутална демонстрација на моќ:

Би-Би-Си наведува дека постојат две најверојатни објаснувања за овој чуден настан кои не се сокриени од очите на јавноста: актуелниот лидер ја покажал својата политичка моќ и го истакнал крајот на ерата на различно владеење на Кина, или Џинтао има сериозни здравствени проблеми.

Кинеските власти не го коментираа инцидентот, иако на видеото јасно се гледа како Џинтао неволно ја напушта просторијата. Прашање е што му рекол на својот наследник Си Џинпинг, по што актуелниот кинески претседател кимна со главата, а што му рекол на неговиот штитеник Ли Кечијанг, кога го тапкал по рамо пред да ја напушти салата.

Би-Би-Си наведува дека постојат две најверојатни објаснувања за овој чуден настан кои не се сокриени од очите на јавноста: актуелниот лидер ја покажал својата политичка моќ и го истакнал крајот на ерата на различно владеење на Кина, или Џинтао има сериозни здравствени проблеми.

Зошто тоа се случи толку ненадејно и пред камерите?
Имено, инцидентот се случи на крајот на еднонеделниот Конгрес на Комунистичката партија, кој се одржува на секои пет години и на кој се избираше Централниот комитет. На првиот ден од конгресот, Џинтао дојде со помош на официјални лица, а тој ден изгледаше прилично изнемоштено.

Но, ако е однесен поради нарушено здравје, зошто тоа се случи толку ненадејно и пред камерите?

На видеото се гледа како Џинпинг се свртува кон поранешниот претседател и функционери на партијата Ли Жаншу и Ванг Хунинг и изгледаат загрижено. Жаншу дури во еден момент отиде да му помогне на Џинтао, но Хунинг го повлече назад, како да му рече да не се меша во оваа ситуација.

Откако Џинтао стана, по грешка посегна по белешките на Кси и изгледаше збунето. Кинескиот лидер ја тргна раката и ги врати белешките.

Со оглед на тоа дека ваквите состаноци на Комунистичката партија се внимателно планирани настани, некои шпекулираат дека тоа не било случаен развој на настаните. Имено, Џинтао присуствуваше и на претходната седница на Конгресот, која се одржа зад затворени врати. Дури кога пристигнал на седницата што се снима и кога биле поставени камерите, службениците му пришле и му рекле да ја напушти просторијата.

Два различни политички модели
Џинтао претставуваше многу поинаков модел за Кина од оној што стои зад сегашниот претседател. Тој беше повеќе за колективно водство и ги балансираше различните фракции на Постојаниот комитет на Политбирото.

Тој ја водеше Кина од 2003 до 2013 година, а тоа се смета за период во кој Кина се отвори кон остатокот од светот и практикуваше поголема толеранција кон новите идеи. Странски компании дојдоа во земјата, но и туристи, имаше поголема слобода на Интернет и во медиумите, а глобалната репутација на Кина се зголеми.

Џинпинг ја одведе земјата во сосема поинаква насока. Сегашната влада поттикна експлозија на националистички чувства и престана да се грижи како другите ја перципираат Кина. Наместо тоа, таа им рече на другите светски лидери дека времето на Кина е повторно дојдено и тие можат да се задеваат со неа на своја одговорност.

Актуелниот лидер веднаш по доаѓањето на власт ги уништи сите противници преку борбата против корупцијата. Сега го искористи годинешниот Конгрес за да ги разјасни последните идеи за поинаков економски, социјален и политички пат.

Кинескиот премиер Ли Кечијанг, кој се смета за економски либерал, и уште тројца членови на Постојаниот комитет на Политбирото, највисокото тело за креирање политики на владејачката Комунистичка партија, беа исклучени од новоизбраниот Централен комитет.

Исклучени се и 64-годишниот Ји Ганг, гувернер на кинеската централна банка и 66-годишниот Гуо Шукинг, претседател на регулаторната агенција за банкарство и осигурување. Од новиот Централен комитет беше исклучен и вицепремиерот Лиу Хе (70), кинески економски експерт.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.