Зошто не е добро да јадеме чоколадо пред спиење?

Понекогаш непосредно пред да почнеме да јадеме посегнуваме по чоколадо.
Нутриционистите се согласуваат дека, во тоа време, сепак треба да го избегнуваме.
Една од најпопуларните слатки во светот може да биде причина за неможноста да заспиете.
Имено, чоколадото содржи кофеин. Количината на кофеин што можеме да ја најдеме во чоколадото варира од вид до вид.
Чоколадото има и теобромин, кој исто така може да нè држи будни токму кога ни е потребен сон. Теоброминот главно се наоѓа во зрната какао, а бидејќи е алкален, му припаѓа на истото хемиско семејство како и кофеинот. Овие две соединенија го зголемуваат нашето уживање во храната, го зголемуваат расположението и будноста.
Колку е потемно чоколадото, толку повеќе кофеин и теобромин ќе најдете, пренесува The List.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.