Зошто овошната диета е лоша идеја?

Loading...

Застапниците на овој тренд во исхраната велат да јадете само сурово овошје (а понекогаш и ореви и семиња) – и ќе бидете среќни. Поточно: забрзан метаболизам, доза на шок на витамини, соодветно ниво на хидратација, зголемена активност на мозокот, полнење со енергија и целосна детоксикација на организмот. Во зима, сличен пристап кон исхраната звучи малку екстремно.
Кој би се осмелил да го означи овошјето како „безвредно“?
Денес, има неколку милиони следбеници на таканаречениот фруктонијализам низ целиот свет, кои активно го промовираат својот животен стил на социјалните медиуми. Само погледнете ги безбројот фотографии од кашести сокови со хаштагот #fruitar. Но, зошто исклучиво овошна диета сè уште не е погодна за повеќето луѓе?
Потребни ви се и други хранливи материи
Овошјето е полно со растителни влакна, антиоксиданти, витамини и минерали – и тоа е одлична вест! Благодарение на природниот шеќер и јаглехидратите, обезбедува енергија. Не е случајно што на возраст од 18-35 години се препорачува да се јаде две чаши овошје на ден. Но, дури и три или четири различни видови на овошје нема да можат да ви ги обезбедат виталните хранливи материи кои му се потребни на вашето тело за правилно да функционира. На пример, ви треба протеини за да ги поправите ткивата и масти за да ги заштитите органите и да ѝ помогнете на мозочната активност. Со јадење само овошје, ги губите овие и други важни хранливи материи.
Ослободете се од лошата дигестија на најприроден начин:…
Направила напивка за слабеење, но се случило ова:…
Губење на тежина без диети: 5 работи што треба да ги…


Кога се одлучувате за какви било промени во исхраната, мора внимателно да измерите дали оваа диетална стратегија е погодна за вас во иднина. Преминувањето од употреба на различни производи на само еден вид неизбежно предизвикува огромен стрес кај повеќето луѓе. Секоја промена во животниот стил што се случува преку ноќ и вклучува радикални промени во 90% од случаите е долгорочен неуспех. Секој план за здрава исхрана што ја означува најпознатата храна како „забранета” може да му наштети на вашиот психолошки став кон храната и да предизвика психолошки нарушувања.
Можно е да се чувствувате лошо
Во 2013 година, кога актерот Ештон Качер глумеше во биографскиот филм за Стив Џобс, тој се обиде да следи овошна диета со цел подобро да го доживее ликот и да се навикне на улогата. Но, една недела подоцна, тој заврши во болницата поради лошата функција на панкреасот. Овој орган е одговорен за производство на инсулин и контрола на шеќерот во крвта. Затоа, ако ефектот падне нагло, телото не може да го обработува шеќерот. И, ако јадете главно слатко овошје, лесно можете да разберете зошто тоа е вистински проблем за организмот. Покрај тоа, за луѓе со дијабетес кои не можат да користат инсулин, овошната диета може да биде штетна.
Затоа, ако на пример, одлучите да ја пробате „овошната страна“, отфрлајќи ги сите други прехранбени производи, не заборавајте најпрво да се консултирате со лекар.

loading...