Идеја за појадок: Американски палачинки

Предлог што да подготвите за денешниот појадок.
Потребни состојки:
1 јајце
1 шолја млеко
1- 1 и пол шолја брашно
1 печиво
1-2 лажици шеќер
Начин на подготовка:
Измешајте ги течните со сувите состојки во густа смеса и постепено налевајте од смесата во загреана тава на средна температура. Со помош на лажица или кутлача може да ги оформите поубаво, а тавата не треба да има масло на неа. Може да ја поминете само со намрсена салфетка. Печете ги по неколку минути од двете страни. Додатоците се секогаш тоа што ги прави палачинките поубави, па изберете си ги вашите омилени. Наместо бело може да ставите интегрално брашно.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.