Идеја за појадок: Лиснати кифлички од само 2 состојки

Loading...

Потребни состојки:
Готово лиснато тесто
Фил по желба(зденка, кашкавал)
Начин на подготовка:
Исечете го лиснатото тесто(претходно одмрзнато) на ленти и на едниот крај засечете со нож 3-4 линии. Ставете фил на едниот крај, убаво затворете од страните и убаво притиснете. Извиткајте ги како кифлички со тоа што делот кај што се преклопуваат да го ставите одоздола. Редете ги на хартија за печење и печете ги на 200-220 степени околу 15-20 минути или додека да добијат златно-кафеава боја

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

loading...