ИД тврди дека напаѓачот од Стразбур бил нејзин борец

Џихадистичката група Исламска држава соопшти дека мажот, кој уби три лица во Стразбур пред да биде застрелан од полицијата, бил нејзин борец, но не изнесе докази за таквото тврдење.
ИД тврди дека 29-годишниот Шериф Шекат го извршил нападот на Божиќниот пазар во Стразбур „како одговор на повиците да бидат нападнати државјани на земјите од коалицијата“ која се бори против џихадистичката група во Сирија и Ирак.


Според очевидци, Шекат извикал „Алах акбар“ при нападот на пазарот, кој го извршил со огнено оружје и нож.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.