Израел го уби воениот началник на џихадистите во Газа

Израелските сили го убиле воениот началник на екстремистичката палестинска организација Исламски џихад (ПИЈ) во воздушни напади врз Појасот Газа. Таисир Ал Џабари загина во нападот, соопшти ПИЈ во петокот.

По целното убиство на Ал-Џабари, неколку ракети беа истрелани кон Израел. Сирените во петокот вечерта можеа да се слушнат во неколку градови на југ до крајбрежниот град Тел Авив. Според извештаите на израелските медиуми, ракетите паднале на отворени области или биле пресретнати од ракетниот одбранбен систем „Железна купола“.

Според израелската војска, Ал Џабари бил одговорен за бројни ракетни напади од Газа и планирани напади врз цивили. Исламскиот џихад е класифициран како терористичка организација од страна на ЕУ и САД.

Според палестински извори, најмалку десет лица загинале во големата воена операција со неколку воздушни напади, меѓу кои и Ал Џабари и едно петгодишно дете. Најмалку 55 лица се повредени.

Портпаролот на Хамас најави одмазда: „Окупацијата (терминот на Хамас за Израел) ги премина црвените линии“.

Десет други членови на џихадистите беа мета

Израелскиот премиер Јаир Лапид изјави во петокот вечерта: „Израел не е заинтересиран за широка операција во Појасот Газа, но не се плаши ниту од тоа“ и да им се заканува на израелските граѓани. Потоа додаде: „Секој што сака да го нападне Израел мора да знае дека ќе дојдеме до него“.

Во 2019 година, Израел веќе конкретно го уби претходникот на Ал Џабари, воениот началник на џихадистите Баха Абу ал-Ата. Потоа следеа масовни ракетни напади од Појасот Газа врз израелски локации и контранапади на израелските воздухопловни сили во крајбрежниот појас. По неколку дена беше договорен прекин на огнот со помош на египетските преговарачи и на Обединетите нации.

Според израелската армија, во воздушниот напад освен Ал Џабари биле мета на уште десет џихадисти. Се вели дека подготвиле напад против Израел. Воените бази и згради на ПИЈ беа нападнати и во Газа.

Во петокот беше најавено зголемено ниво на безбедност за израелските области околу крајбрежниот појас. Израелските напади продолжија до вечерта.

Зголемена тревога неколку дена

Во понеделникот, Басем Саади, водачот на Исламскиот џихад на Западниот Брег, беше уапсен за време на израелска антитерористичка операција. Воениот огранок на организацијата, Сараја ал Кудс, тогаш се закани со напад.

Џихадот е тесно поврзан со израелскиот непријател Иран и редовно извршува ракетни напади врз Израел од Појасот Газа . Израелската војска неколку дена ги опколи областите на работ на крајбрежниот појас и ја зголеми тревогата.

Околу два милиони луѓе живеат во Појасот Газа во многу лоши услови. Хамас, класифициран од ЕУ како терористичка организација, насилно ја презеде власта во 2007 година. Израел потоа ја заостри блокадата на областа, поддржана од Египет. И двете земји мерката ја оправдуваат со безбедносни интереси.

Израел постојано ги гаѓаше политичките и воените лидери на Хамас во минатото. Духовниот водач Ахмед Јасин, кој беше врзан за инвалидска количка, беше убиен во израелски воздушен напад во 2004 година. Подоцна, Израел го уби и неговиот наследник Абдел Асис Рантиси и во 2012 година воениот началник на Хамас Ахмед Џабари.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.