Израел може да го нападне Иран поради атомската програма

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц предложи неговата земја да изврши напад врз иранската нуклеарна програма, нарекувајќи го „глобален проблем“ на конференцијата во вторникот. Тој, исто така, го критикуваше нуклеарниот договор од 2015 година – напуштен од САД во 2018 година – и можноста за негово заживување, иако преговорите за таа цел се чини дека не одат никаде.

Барак има поинкаво мислење од Ганц:

Иако Ганц верува дека израелската војска има способност да ги нападне иранските реактори, поранешниот премиер Ехуд Барак не е толку сигурен. Во авторски текст за списанието Тајм во понеделникот, Барак призна дека Израел ги уништил ирачките и сириските нуклеарни истражувања во 1981 и 2007 година, но дека Иран е поинаков.
Израел може да го нападне Иран поради атомската програма

„Иран е глобален проблем. Тоа не е само приватен проблем на Израел“, рече Ганц во Ерусалим, за време на конференцијата организирана од израелскиот Канал 13.

„Ние сме во состојба сериозно да му наштетиме и да ја одложиме нуклеарната програма“, додаде тој, на прашањето дали Израел е способен да го одложи напредокот на Иран кон создавање атомско оружје или целосно да го запре.

Поранешниот шеф на израелската војска, кој беше вратен во привремената влада во јуни, инсистираше на тоа дека нуклеарниот договор за кој беше преговаран во 2015 година е „лош договор“ кој само привремено ќе ги одложи атомските амбиции на Техеран. Укинувањето на санкциите ќе му овозможи на Иран да ја развие својата економија и на крајот да го легитимира враќањето на нуклеарната програма подоцна, тврди Ганц.

Министерот за одбрана, исто така, беше скептичен за тоа дали американскиот претседател Џо Бајден би можел да го оживее Заедничкиот сеопфатен план за акција (JCPOA), од кој неговиот претходник Доналд Трамп еднострано излезе во 2018 година.

„Не гледам некои големи индикации за тоа во моментов“, рече тој, признавајќи дека тоа останува можност.

Иран одговори на потегот на Трамп со засилување на своето нуклеарно истражување. Соединетите Американски Држави сега бараат враќање на ограничувањата задолжени од JCPOA, додека Техеран инсистира на тоа дека Вашингтон мора прво да ги укине санкциите што ги повторно воведе. JCPOA беше потпишан и од Русија, Кина, Франција, Германија и Велика Британија.

Иако Ганц верува дека израелската војска има способност да ги нападне иранските реактори, поранешниот премиер Ехуд Барак не е толку сигурен. Во авторски текст за списанието Тајм во понеделникот, Барак призна дека Израел ги уништил ирачките и сириските нуклеарни истражувања во 1981 и 2007 година, но дека Иран е поинаков.

„И Израел и (сигурно) САД можат да оперираат над небото на Иран против оваа или онаа локација или инсталација и да ја уништат. Но, штом Иран е де факто праг нуклеарна држава, овој вид на напад едноставно не може да ги одложи Иранците да се претворат во нуклеарно оружје. Навистина, под одредени околности тоа може да го забрза нивното брзање кон составување на таа бомба и да им обезбеди одредена мерка на легитимност врз основа на самоодбрана“, напиша тој.

Ништо помалку од САД да постават „дипломатски ултиматум… поддржан од веродостојна закана од широка војна“ нема да успее, рече Барак.

Иран веќе има „технички средства“ за производство на нуклеарно оружје, но не донел одлука да го стори тоа, рече Камал Харази, висок советник на врховниот лидер Али Хамнеи, претходно овој месец. Техеран тврди дека неговата нуклеарна програма е целосно мирољубива по природа и дека производството на атомско оружје би било против исламот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.