Изјава на МНР на Украина во врска со обидот на Русија за присвојување на нуклеарната централа Запорижја

Долгиот список на злосторства и груби прекршувања на меѓународното право од страна на Русија од почетокот на нејзината агресија од големи размери врз Украина денес е дополнет со уште едно злосторство – незаконски обид да се преземе контролата врз нуклеарната централа Запорижја. Релевантниот указ на претседателот на РФ за овој настан го сметаме за ништовен.

Најостро го осудуваме ова злосторство, кое уште повеќе ги зголемува ризиците и заканите во областа на нуклеарната безбедност предизвикани од руската окупација на АЕЦ Запорижја. Ги повикуваме сите држави да се придржуваат до доследен став за обезбедување на обврзувачки политички, економски и правни последици за терористичката држава за сите нејзини злосторни и незаконски дејствија.

Им нудиме на Европската унија, земјите од Групата седум и другите партнери итно да размислат за воведување на санкции против руската државна корпорација „Росатом“, поврзаните со неа компании и институции, како и други клучни фактори на руската нуклеарна енергетска индустрија.

Ги повикуваме земјите-членки на Меѓународната агенција за атомска енергија да ја ограничат соработката во рамки на какви било проекти со Русија, која прибегнува кон нескриена нуклеарна уцена на целиот свет. Сметаме на јасна позиција и проактивна улога во овие прашања од генералниот директор на МААЕ.

Ги предупредуваме граѓаните на Русија кои ќе извршуваат злосторни наредби во врска со присвојувањето на објекти на цивилната нуклеарна инфраструктура на Украина за кривична одговорност за нивните незаконски дејствија и неповратноста на казните.

Бараме од руската страна да ја обезбеди безбедноста и недопирливоста на украинските граѓани кои продолжуваат да вршат критични функции во нуклеарната централа.

Повторно ја нагласуваме итноста за максимално мобилизирање на напорите на сите членови на светската заедница со цел да се обезбеди што побрза деокупација на нуклеарната централа Запорижја и нејзино враќање под контрола на Украина како единствен начин за елиминирање на сегашните закани во областа на нуклеарната безбедност.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.