ИЛОН МАСК СУСПЕНДИРА СМЕТКИ НА НОВИНАРИ НА ТВИТЕР: Напаѓани се сите кои пишуваа за милијардерот!

Синоќа Твитер ги суспендираше сметките на новинарите кои пишуваат за социјалната мрежа и нејзиниот нов сопственик Илон Маск, а меѓу нив има и новинари кои работат за Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Си-Ен-Ен и Гласот на Америка.

Твитер не објасни зошто се симнати сметките на новинарите, а нивните профили и историјата на твитовите се отстранети. Но, Маск синоќа на Твитер ги обвини дека споделуваат приватни информации за неговите движења, кои ги опиша како „координати за убиство“. Тој не обезбеди докази за тоа тврдење.

Ненадејната суспензија на новинарите следеше по одлуката на Маск во средата трајно да ја забрани сметката што ги следеше летовите на неговиот приватен авион користејќи јавно достапни податоци. Тоа, исто така, го поттикна Twitter да ги промени правилата за сите корисници и да забрани споделување на моменталната локација на една личност без нивна дозвола.

Неколку новинари, кои синоќа беа суспендирани, напишаа за новата политика на Твитер и ; Објаснувањето на Маск за нејзиното воведување, кое вклучуваше наводи дека неговото семејство било следено во вторникот вечерта во Лос Анџелес.

Маск во порака на Твитер рече дека истите прописи за откривање на идентитетот, адресата или други лични информации, што се нарекува „доксинг“, важат и за новинарите како и за сите други.

„Сосема е во ред да ме критикуваат цел ден, но да ја дадам мојата локација во реално време и да го загрозам моето семејство не е“, напиша Маск на Твитер.

Уредничката на „Вашингтон пост“, Сали Базби, побара итно враќање на сметката на нејзиниот технолошки известувач Дру Харвел. Таа суспензија директно го поткопува тврдењето на Маск дека сака да го води Твитер како платформа посветена на слободата на говорот, напиша таа, додавајќи дека новинарот бил исфрлен без предупредување или објаснување и откако прецизно известувал за Маск.

Си-Ен-Ен во соопштението наведе дека импулсивната и неоправдана суспензија на голем број новинари, вклучително и Дони О’Саливен од Си-Ен-Ен, е загрижувачка, но не и изненадувачка.

„Зголемената нестабилност и нестабилност на Твитер би требало да бидат од голема загриженост за секој што користи Твитер. Баравме објаснување од Твитер и ќе ја разгледаме нашата врска врз основа на тој одговор“, напиша Си-Ен-Ен во соопштението.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.